آن قدیم‌ترها ... اصلاً یادتان هست آن شیشه شیرهایی که بزرگ و کوچک داشت و عکس سر یک گاو هم رویش بود؟ بعضی وقت‌ها با رنگ قرمز کشیده شده بود، بعضی وقت‌ها هم سبز.خیلی هم گشتیم تا بتوانیم عکسی از آنها پیدا کنیم. همین عکسی که ‌می‌بینید را پیدا کردیم. 

البته ناگفته نماند که بعضی وقت‌ها از توی آن، چیز‌هایی به غیر از شیر هم در می‌آمد. حتماً شما هم با آن چیزها برخورد کرده‌اید.

الان نمی‌خواهم درباره آن چیز‌هایی که بعضی وقت‌ها توی شیر آن قدیم‌ترها پیدا می‌شد، بگویم. موضوع چیز دیگری است.شاید الان هم آن چیزها توی شیرها پیدا شود.

حتما یادتان می‌آید چقدر هم زیاد بود آن شیرهای شیشه‌ای؟ فوتبال که بازی می‌کردیم خسته و کوفته می‌رفتیم مغازه سر کوچه و یکی از آن شیرهای خنک را می‌خوردیم و جگرمان هم تازه می‌شد. درش که آلمینیومی بود وقتی بازش می‌کردیم به اندازه دو بند انگشت خامه روی آن بسته بود،باید انگشت می‌انداختیم تا برداریم آن خامه‌ها را.

مدرسه هم که آنقدر شیر می‌دادند که نمی‌دانستیم آنها را چکار کنیم. هم می‌خوردیم هم بعضی وقتها آن شیرهای سه گوش را زیر پا می‌ترکاندیم.

گذشت و گذشت تا اینجا رسید که این شیرها اکنون پاکتی شده است و پلاستیکی و نایلونی. معلوم هم نیست آب قاطی آنها می‌کنند چه بلایی سرشان می‌آورند که نه از آن خامه سر شیر خبری هست نه طعم و مزه شیر واقعی!

آن موقع آن شیرهای شیشه‌ای را می‌خریدیم چند؟ یادتان هست؟ به گمانم نیم لیتری‌اش بود یک تومان کوچکترش هم بود پنج ریال.

اما اکنون یک لیتر شیر را می‌خریم 2 هزار تومان،این تازه قیمت امروز است، فردا چه شود هنوز معلوم نیست.

اطباء و بزرگان علم تغذیه هم توصیه می‌کنند که شیر غذای سلامتی است، باید خورد آن هم روزی حداقل دو لیوان.

از ما که گذشت دیگر، کودکان و نوجوانان و جوانان اکنون را باید دریابیم که اگر نخورند همین شیر آبکی را هم، چه بر سرشان خواهد آمد؟

شیر که گران می‌شود، پدر خانواده که همان نان آور است هم توانش پایین می‌آید. دیگر نمی‌تواند مانند گذشته شیر بخرد تا فرزندانش بخورند، تا پوکی استخوان نگیرند،تا قدشان کوتاه نشود،تا در این هوای آلوده شهرها به این ریه‌های دود گرفته یاری رساند تا بتوانند نفس بکشند تا ... سلامتی‌شان برقرار باشد ان شاالله.

ما هم که رسانه‌ هستیم و هی می‌گوییم و می‌نویسیم که آی مسئولان! این شیری که شما دم به ساعت گرانش می‌کنید و کیفیتش هم پایین می‌آید، اگر فرزندان این مملکت نوش جان نکنند عواقبش که برای خانواده جای خود، برای دولت و نظام سلامتی هم کلی هزینه خواهد داشت.

اما انگار نه انگار. همش به فکر تولید کننده هستند و بس. پس این وسط حقوق مصرف کننده کجا می‌رود؟ مصرف کننده مگر حقی ندارد؟ اگر دولت برای اینگونه مواد غذایی سوبسید زیاد هم بدهد جای دوری نمی‌رود، سرمایه گذاری است برای سلامتی افراد جامعه.

اگر دولت و مسئولان فکرش را بکنند که عواقب و عوارض مصرف نکردن شیر چقدر هزینه سنگینی را تحمیل می‌کند، دیگر اینقدر بی رویه قیمت شیر را بالا نمی‌برند.

اما هنوز که هنوز است وزارت آموزش و پرورش یا آن کمیته شیر مدارس، نتوانسته‌اند ترتیبی بدهند که این شیر رایگان در مدارس توزیع شود و دانش آموزان هم بتوانند از این طریق شیر مجانی بخورند تا پوکی استخوان نگیرند.

خودشان گفته‌اند که،وزارت بهداشت و درمان را می‌گویم، گفته‌اند که قد کودکان ایرانی دارد کوتاه می‌شود.پوکی استخوان هم بسیار شایع شده پس کو اقدام عاجل؟!

منبع:

محمد صفری-جام جم آنلاین